mnb_eljaras

Az MNB eljárásai – fogyasztóvédelmi ellenőrzési eljárás


Az MNB eljárásai kapcsán azt érdemes tudni, hogy azok értelemszerűen a feladatai ellátásához kapcsolódnak, amelynek során a pénzügyi intézmények-szolgáltatók alapítását végigkíséri, egészen a megszűnésükig. Engedélyezési eljárás keretében kerül sor a szolgáltatók számára kiadott engedélyek kibocsátására, amely nélkül azok nem is működhetnek. Ezt követően ún. ellenőrzési eljárás, piacfelügyeleti eljárás és fogyasztóvédelmi eljárás keretében felügyeli végig feladatai ellátása körében a pénzügyi szolgáltatók tevékenységének működését.

A fogyasztóvédelmi ellenőrzési eljárás 

A pénzügyi fogyasztók szempontjából különösen a fogyasztóvédelmi ellenőrzési eljárás fontos, amelynek keretében az MNB ellenőrzi, hogy a pénzügyi szolgáltatók betartják-e a vonatkozó jogszabályokban meghatározásra került azon rendelkezéseket, amelyek alapján a szolgáltatót a fogyasztóval szemben bármilyen, kötelezően tanúsítandó magatartás terheli. Ellenőrzi továbbá azt ennek során, hogy a pénzügyi szolgáltatók betartják-e a fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmáról szóló törvény, valamint a gazdasági reklámtevékenység alapvető feltételeiről és egyes korlátairól szóló törvény rendelkezéseit, valamint az információs társadalommal összefüggő szolgáltatások egyes kérdéseiről szóló törvény rendelkezéseit. Végül a fogyasztóvédelmi eljárás keretében vizsgálja a pénzügyi fogyasztói jogvitával kapcsolatos kötelezettségek betartását és eljár e rendelkezések megsértése esetén. A fentiek szerint fontos, hogy az MNB nem járhat el a pénzügyi fogyasztó olyan igénye elbírálásában, amely a pénzügyi szolgáltatóval megkötött szerződés létrejöttével, érvényességével, joghatásaival és megszűnésével, továbbá a szerződésszegésnek és annak joghatásai megállapításával függ össze. 

A fogyasztóvédelmi eljárást maga a fogyasztó is kezdeményezheti, viszont csak azt követően, hogy panaszát a pénzügyi szolgáltatónál előterjesztette, és arra nem, vagy nem a vonatkozó előírások szerinti választ kapott, vagy pedig a válaszából egyéb, a jogszabályokban előírt fogyasztói jogot sértő körülményt vélelmez.