beva

A Befektető-védelmi Alap tagjai és feladata


beva

A Befektető-védelmi Alapra (BEVA) vonatkozó előírások sok tekintetben hasonlóságot mutatnak a hitelintézeti betétesek védelmének feladatát ellátó OBA-val, ezzel együtt több különbség is kirajzolódik.

A befektetési vállalkozások 

A befektetési vállalkozások kapcsán először is azt érdemes tudni, hogy a hitelintézetekhez hasonló módon csak és kizárólag az adott befektetési szolgáltatás keretében nyújtott tevékenység végzésére jogosító engedéllyel hozhatóak létre. Arról már volt szó, hogy a befektetési szolgáltatásokból van többféle: a BEVA által nyújtott védelem ugyanakkor nem terjed ki mindegyikre, hanem csak és kizárólag azokra, amelyeket a törvény biztosított tevékenységként nevesít.

A biztosított tevékenységek köre, kötelező tagság 

A biztosított tevékenységek közé tartozik a pénzügyi eszközre (például értékpapírra) vonatkozóan végzett megbízás felvétele és továbbítása, megbízás végrehajtása az ügyfél javára, sajátszámlás kereskedés, portfóliókezelés, valamint a következő kiegészítő szolgáltatások: a pénzügyi eszköz letéti őrzése és nyilvántartása, valamint az ehhez kapcsolódó ügyfélszámla vezetése, továbbá a letétkezelés, valamint az ehhez kapcsolódó értékpapírszámla vezetése, nyomdai úton előállított értékpapír esetében ennek nyilvántartása és az ügyfélszámla vezetése.

Amely befektetési vállalkozás az általa nyújtott szolgáltatás keretében ilyen tevékenységeket végez, kötelezően tagja a BEVA-nak (kivéve az egyéni vállalkozókat). Szintén szigorú előírás, hogy engedéllyel e szolgáltatók akkor rendelkezhetnek csak, amennyiben a BEVA tagjai.

A külföldi befektetési szolgáltatók esete 

A hitelintézetek esetében érvényes európai uniós előírások a BEVA esetében is visszaköszönnek, ugyanis, ha egy másik tagállamban alapított befektetési vállalkozás szeretne Magyarországon is fióktelepet nyitni, ugyanúgy tagsággal kell rendelkeznie egy a BEVA-hoz hasonló, nemzeti befektető-védelmi rendszerben. Ha pedig egy nem az Európai Unió tagállamában székhellyel rendelkező szolgáltató szeretne fióktelepet nyitni, akkor legalább az európai uniós szabályok szerinti, azzal egyenértékű befektető-védelmi biztosítással kell rendelkeznie.

A BEVA feladata: a befektetők kártalanítása

A BEVA legfontosabb feladata az, hogy megállapítsa a befektetési szolgáltató csődje esetén a befektetők részére járó kártalanítási összeget és azt kifizesse, ezzel együtt természetesen tájékoztatja a befektetőket a kártalanítás leglényegesebb tudnivalóiról. A BEVA tagjait ugyancsak tájékoztatási kötelezettség terheli: ugyanis közérthető módon kötelesek tájékoztatni a befektetőket a BEVA által nyújtott védelemről, annak pontos tartalmáról és arról, miszerint igényeiket hogyan érvényesíthetik. A hitelintézetek kereskedelmi magatartására vonatkozó szabály itt is érvényes, mivel a befektetések és az ügyfelek számának növelése céljából nem lehet felhasználni a befektetők védelméről szóló, valamint a BEVA-ra vonatkozó információkat.